Sinds juni 2016 is het voedingssupplement Protandim Nrf2 via netwerkmarketing in Nederland verkrijgbaar. Het is een voedingssupplement dat bestaat uit vijf plantaardige ingrediënten waarvan gezegd wordt dat het de oxidatieve stress verlaagt, veroudering vertraagt en de (cellulaire) gezondheid ondersteunt. Verschillende wetenschappelijke studies zouden dit bevestigen. Maar wat is Protandim Nrf2 precies, wat laten wetenschappelijke studies zien en wat zeggen distributeurs erover?
In dit artikel
- Wat is Protandim Nrf2?
- Wat is oxidatieve stress?
- Wat is Nrf2?
- Onderzoek naar Protandim Nrf2
- Werken de ingrediënten synergetisch?
- De twee kanten van Nrf2
- Wat zeggen distributeurs over Protandim?
- Contact met LifVantage
1. Wat is Protandim Nrf2?
Protandim Nrf2 (voortaan Protandim) is een gepatenteerd voedingssupplement van het bedrijf LifeVantage, dat sinds 2016 in Nederland actief is. Van 2005 tot 2009 lagen de producten van LifeVantage gewoon in de winkels, maar door toenemende verliezen zijn ze overgestapt op netwerkmarketing. Protandim bestaat uit tabletten van 675 mg met vijf plantaardige ingrediënten en een aantal hulpstoffen. De ingrediënten voor de Amerikaanse en Europese markt (waaronder Nederland) verschillen met die voor de Japanse markt. In Japan is ashwaganda als supplement namelijk niet toegestaan, waardoor het is vervangen door zwarte peper-extract (piperine). Daardoor zijn ook de hoeveelheden van de andere ingrediënten aangepast. Feitelijk zijn het dus twee verschillende producten. In de literatuur gaat het nagenoeg altijd om de Amerikaanse en Europese formule met ashwagandha en zonder piperine.
Ingrediënten | Europese formule | Japanse formule |
---|---|---|
Extract van mariadistel (silybum marianum) | 225 mg | 285 mg |
Extract van ashwagandha (withania somnifera) | 150 mg | – |
Extract van kleinbladige bacopa (bacopa monnieri) | 150 mg | 190 mg |
Extract van groene thee (camellia sinensis) | 75 mg | 95 mg |
Extract van kurkuma (curcuma longa) | 75 mg | 106 mg |
Extract van zwarte peper (piperine) | – | 9,9 mg |
Ingrediënten van Protandim voor de Europese en Japanse markt per tablet (675 mg), exclusief additieven zoals calciumcarbonaat, vulstoffen, emulgatoren en glansmiddelen.
De kracht van deze vijf plantaardige ingrediënten zou zijn dat ze een synergetisch effect hebben op het activeren van het Nrf2-eiwit [1]. Het wordt daarom ook wel een ‘activator’ genoemd. Dit Nrf2-eiwit zorgt via genexpressie voor de productie van lichaamseigen antioxidanten en ontstekingsremmers. Protandim zou daardoor de negatieve effecten van veroudering (oxidatie) tegengaan en de gezondheid ondersteunen en verbeteren. Volgens het patent is Protandim echter inzetbaar bij het behandelen of genezen van meer dan 100 aandoeningen en ziekten [2]. LifeVantage schrijft over Protandim:
“Hoe kan één klein supplement een hele industrie van $130 miljard afschrikken? Het kan als dat supplement veroudering op een geheel nieuwe wijze benadert. We weten al dat we ouder worden door de oxidatieve stress in onze cellen. Wetenschappers weten al jaren dat antioxidanten de sleutel zijn om dit proces om te keren. Maar de supplementindustrie wil ons laten geloven dat dit betekent dat we dure antioxidant supplementen of ‘super fruit’ sappen moeten innemen. Ze hebben ongelijk. Hoewel antioxidanten meehelpen om vrije radicalen, die tot oxidatieve stress leiden, te neutraliseren, kan het eenvoudigweg innemen van méér antioxidanten slechts één vrije radicaal tegelijk neutraliseren. Het is hetzelfde als een zinkend schip proberen te redden met een emmer. Je kunt meer antioxidanten innemen. Maar wij stellen voor dat je ze zelf máákt. Protandim Nrf2 Synergizer houdt je van binnenuit gezond en sterk. De wetenschap achter Protandim Nrf2 Synergizer is herhaaldelijk aangetoond en erkend. En dat geeft een erg goed gevoel.”
Sinds juni 2016 is Protandim in Nederland verkrijgbaar via netwerkmarketing. Het advies is om dagelijks één tablet bij een maaltijd te nemen. De prijs voor een potje met 30 tabletten is €45,00.
2. Wat is oxidatieve stress?
Bij normale lichaamsprocessen, zoals bij de oxidatieve fosforylering in de mitochondriën, ontstaan als een soort bijproduct constant reactieve zuurstof- en stikstofverbindingen (‘Reactive Oxygen Species’ = ROS en ‘Reactive Nitric Species = RNS, samen RONS), waaronder:
- O2•¯ superoxide radicaal
- OH• hydroxyl radicaal
- H2O2 waterstofperoxide
- OONO¯ peroxynitriet
Sommige RONS zijn vrije radicalen (moleculen met één of meerdere ongepaarde elektronen), maar niet allemaal (zoals H2O2 en OONO¯). Het is overigens niet zo dat alle vrije radicalen reactief zijn (bijvoorbeeld O2). RONS zijn in staat om lipiden (celmembraan), eiwitten (enzymen, bindweefsel) en DNA te beschadigen. Om dat te voorkomen beschikt ons lichaam over een netwerk van enzymatische en niet-enzymatische antioxidanten. Wanneer er in verhouding meer RONS aanwezig zijn dan antioxidanten spreken we van oxidatieve stress, wat tot gezondheidsproblemen kan leiden en mogelijk bijdraagt aan veroudering. Behalve tijdens de normale lichaamsprocessen worden RONS ook gevormd door roken, straling (röntgenstraling, zonlicht), luchtvervuiling, obesitas, stress, ontstekingen en slaapschuld.
Eén van de meest bekende schadelijke effecten van ROS is wanneer ze reageren met onverzadigde vetzuren (bijvoorbeeld die in het celmembraan), waarbij zeer reactieve lipideperoxiden worden gevormd. Omdat die zo reactief zijn en daardoor snel verdwijnen zijn ze moeilijk te meten, maar de eindproducten zijn dat wel, waaronder TBARS (thiobarbituric acid reactive substance). De meest gebruikte hiervan is MDA (malondialdehyde). TBARS is een veelgebruikte biomarker om de mate van oxidatieve stress in uit te drukken. Bij patiënten met stabiele coronaire hartziekten werd een positieve associatie gevonden tussen TBARS en het optreden van cardiovasculaire incidenten [19]. Of het verlagen ervan tot gezondheidswinst leidt is onduidelijk. Ook is niet helemaal duidelijk in hoeverre een verhoging van TBARS de oorzaak van ziekte is of het gevolg ervan. Het is overigens niet zo zwart-wit dat RONS altijd schadelijk zijn. Bij ‘normale’ concentraties zijn ze zelfs nuttig omdat ze dan een rol spelen bij de celdeling, celcommunicatie en afweer [20].
3. Wat is Nrf2?
Nrf2 (Nuclear factor (erythroid-derived 2)-like 2) is een transcriptie-factor die bepaalde genen tot expressie kan brengen. Onder normale omstandigheden is Nrf2 in het cytoplasma gebonden aan het eiwit Keap1 (Kelch like-ECH-associated protein 1), waarna het snel wordt afgebroken en gerecycled. Hierdoor blijft de concentratie ervan in het cytoplasma laag. Bij (oxidatieve) stress verandert die situatie. Dan kan Keap1 niet meer binden aan Nrf2 waardoor het vrij in het cytoplasma ophoopt. Eenmaal vrij in het cytoplasma verplaatst het zich tot in de celkern, waar het bindt aan een zogenaamd ‘Antioxidant Responsive Element’ (ARE) waardoor genen tot expressie worden gebracht die coderen voor de synthese van enzymatische niet-enzymatische antioxidanten (zie onderstaande afbeelding). Voorbeelden van deze antioxidanten zijn:
- SOD superoxide dismutase
- CAT catalase
- GPx glutathione peroxidase
- HO-1 heme oxygenase-1
- PON1 paraoxonase 1
- NQO1 NAD(P)H dehydrogenase quinone 1
- GSH glutathion
Het activeren van Nrf2 is een normaal fysiologisch proces, net zoals de productie van leukocyten (witte bloedcellen) wanneer lichaamsvreemden stoffen worden gedetecteerd. Vasten, lichaamsbeweging, alcohol en verschillende phytonutriënten in onze dagelijkse voeding activeren ook Nrf2 [21, 22]. De belangrijkste manier waarop antioxidanten uit de voeding werken lijkt het activeren van lichaamseigen antioxidanten te zijn [23]:
“Studies over several decades (only recently markedly helped by conceiving the possible underlying mechanism) demonstrate that many of the so-called ‘antioxidants’ in foods and beverages provide cellular and tissue protection against oxidative damage by inducing endogenous antioxidant defenses.”
Weergave van Nrf2-activatie en genexpressie door oxidatieve stress. Afbeelding overgenomen van Caymanchem.com.
4. Onderzoek naar Protandim Nrf2
Het onderzoek naar Protandim bestaat voor het grootste deel uit in vitro studies [6-12, 24] en dierstudies [10, 13-16, 24, 25]. Daarin worden vaak gunstige effecten gevonden op verschillende biomarkers. Dit soort studies heeft zijn waarde in een onderzoekstraject, maar ook zijn beperkingen. Wat daar gebeurt hoeft namelijk niet bij mensen te gebeuren [26, 27]. Curcumin heeft in vitro bijvoorbeeld antioxidatieve eigenschappen, maar de biobeschikbaarheid bij mensen is erg laag (slechte absorptie, snelle metabolisering en snelle uitscheiding) [28]. Protandim werd ook een aantal keer opgelost in ethanol en bij muizen in het buikvlies geïnjecteerd [13, 24]. Dat deze resultaten niet naar mensen toe vertaald kunnen worden mag duidelijk zijn. Het is bovendien de vraag wat de klinische betekenis van de gevonden effecten is. De studies hebben vaak naar biomarkers gekeken waarvan onduidelijk is wat ze nu precies voorspellen en hoe goed ze dat doen. Een studie bij muizen laat bijvoorbeeld zien dat alfaliponzuur enkele biomarkers voor oxidatieve stress verbetert (stijging gluthation en GPx), maar tegelijkertijd de levensduur verkort [29]. Dergelijke studies kunnen een basis vormen voor verder onderzoek, maar de resultaten zijn te prematuur om er claims op te baseren.
Van een voedingssupplement waarvan geclaimd wordt dat het wetenschappelijk bewezen is dat het oxidatieve stress verlaagt, veroudering vertraagt en de gezondheid ondersteunt mag verwacht worden dat dit onderbouwd kan worden met studies bij mensen. Een pluspunt is dat er studies bij mensen zijn gedaan, maar die laten over het algemeen teleurstellende resultaten zien [17, 18, 30-34]. Bovendien is er gekeken naar effecten op biomarkers en niet naar harde uitkomstmaten zoals hart- en vaatziekten, diabetes mellitus type II en kanker. Dat is te begrijpen, want onderzoek naar harde uitkomstmaten is kostbaar en tijdrovend, maar dat betekent wel dat onbekend is wat het effect van Protandim is op gezondheidsproblemen die (gedeeltelijk) aan oxidatieve stress worden toegeschreven.
Om onderscheidend te zijn wordt weleens de vergelijking gemaakt met reguliere antioxidanten zoals de vitamines A, C en E. Het zou namelijk vele malen effectiever zijn om zelf antioxidanten aan te maken, dan ze te slikken. Het slikken van antioxidanten mag dan teleurstellende resultaten laten zien op harde uitkomstmaten [35-42], maar of die resultaten met Protandim beter zijn is onbekend.
We zijn trots op de wetenschappelijke onderzoeken die onze beweringen staven.
Overzicht studieresultaten
Uitkomstmaat | Nelson* | Burnham** | Ueberschlag** | Konopa** |
---|---|---|---|---|
Oxidatieve stress | ||||
TBARS/MDA | ⇓ | ⇔ | ⇔ | ⇔ |
TAC | ⇔ | |||
Lichaamseigen antioxidanten | ||||
SOD | ⇑ | ⇔ | ⇔ | |
Catalase | ⇑ | |||
GPx | ⇔ | ⇔ | ||
Glutathion | ⇔ | ⇔ | ||
HO-1 | ? | |||
Ontstekingsmarkers | ||||
CRP | ⇔ | ⇔ | ||
TNF-α | ⇔ | ⇔ | ||
IL-8 | ⇔ |
Effecten van Protandim op oxidatieve stress, lichaamseigen anti-oxidanten en ontstekingsmarkers. De studie van Scalzo, et al [33] is hierin niet opgenomen omdat alleen een abstract is gepubliceerd en de effecten niet zijn vergeleken met de placebogroep.
* Ongecontroleerde studie; ** Placebogecontroleerde studie; ? HO-1 nam toe in de Protandimgroep, maar er is geen vergelijking gemaakt met de placebogroep waar een niet-significante toename was te zien.
5. Werken de ingrediënten synergetisch?
De volledige naam van het product is Protandim Nrf2 Synergizer. Hiermee wordt aangegeven dat de ingrediënten een synergetische werking hebben. Dat betekent dat de vijf ingrediënten samen een groter effect hebben dan dat ze afzonderlijke bij elkaar opgeteld zouden hebben. Een dergelijk synergetisch effect blijkt inderdaad uit een in vitro-studie van dr. Joe McCord waarbij gebruik is gemaakt van alvleeskliercellen van muizen en jonge zenuwcellen van mensen [12]:
“When the components of Protandim were tested alone at low doses, curcumin showed minimal induction, whereas the others were unable to induce the HO-1 promoter, assayed by transient transfection. All components together, however, produced a strongly synergistic induction of around three- to ninefold in a dose-dependent manner, greatly exceeding the sum of the parts. Similar findings were obtained for the expression of HO-1 at the mRNA and protein levels.”
Hier is echter niet gekeken naar TBARS, SOD (Peter Verdegem, vice president van LifeVantage Europe zegt in een video dat er naar SOD is gekeken [53]), GSH, GPx of catalase, maar naar HO-1. Dit is een enzym dat betrokken is bij de afbraak van heme, maar ook werkt als antioxidant en onstekingsremmer. Normaal produceren de meeste weefsels het in kleine hoeveelheden, maar door verschillende stimuli, waaronder oxidatieve stress, kan de productie ervan sterk toenemen [54]. Een probleem is dat een dergelijke in vitro-studie zich slecht laat vertalen naar mensen toe. De lage biologische beschikbaarheid van curcumin bij mensen is bijvoorbeeld niet megenomen. In een studie met mensen is ook naar het effect van Protandim op HO-1 gekeken en daar werd ook een stijging van HO-1 gevonden [32]:
“HO-1 protein content but not mRNA expression was increased (P < 0.05) after Protandim.”
De stijging van HO-1 is echter vergeleken met de aanvangswaarde (pre-post). Er is niet gekeken of de stijging groter was dan die van de placebogroep. De onderbouwing voor een synergetisch effect is dus mager. Die is gebaseerd op één in vitrostudie waarin gekeken in naar één biomarker (HO-1) en wat niet is gereproduceerd.
6. De twee kanten van Nrf2
De rol van Nrf2 als activator van lichaamseigen antioxidanten doet vermoeden dat het cellen beschermt tegen het ontstaan van tumoren. Dat lijkt inderdaad aannemelijk. Nrf2 lijkt echter ook een minder gunstige kant te hebben. Studies laten namelijk ook zien dat overexpressie van Nrf2 ook een beschermende omgeving voor tumorcellen creëert, die toch al vaak een hoge activiteit van Nrf2 hebben [55]:
“NRF2 has been traditionally considered as a tumor suppressor because its cytoprotective functions are deemed to be the main cellular defense mechanism against exogenous and endogenous insults, including xenobiotics and oxidative stress. However, several recent studies demonstrate that hyperactivation of the NRF2 pathway creates an environment that favors the survival of normal as well as malignant cells, protecting them against oxidative stress, chemotherapeutic agents, and radiotherapy.”
Een meta-analyse laat zien dat onder normale omstandigheden Nrf2 een verlaagt risico op darmkanker geeft [56]. Overexpressie van Nrf2 geeft echter (net als het stil leggen ervan) een verhoogd risico op darmkanker [57] en resistentie tegen chemotherapie. De farmaceutische industrie is daarom ook geïnteresseerd in Nrf2-remmers zoals brusatol [58].
Ook op het gebied van atherosclerose lijkt Nrf2 twee kanten te hebben. Aan de ene kant leidt activatie ervan tot reacties die beschermen tegen atherosclerose (via HO-1), maar aan de andere kant leidt het tot reacties die atherosclerose stimuleren (stijging non-HDL-cholesterol en foamcel-formatie) [59]:
“However, evidence suggests that Nrf2 activity does not always lead to a positive outcome and may accelerate the pathogenesis of some cardiovascular diseases (e.g., atherosclerosis).”
7. Wat zeggen distributeurs over Protandim?
De producten van LifeVantage zijn niet in de winkel te koop, maar via onafhankelijk werkende distributeurs. Dat vraagt om een andere verkoopstrategie. In plaats van dat de klant naar de winkel gaat, gaat de distributeur nu naar de potentiële klant. Een advies dat aan distributeurs gegeven wordt is om iedere maand 15 presentaties te geven (screenshot). Wanneer iedere distributeur dat advies opvolgt hebben 100 distributeurs na één jaar aan 18.000 potentiële klanten benaderd met een presentatie. Maar wat wordt er dan tegen die potentiële klanten gezegd? Dat is nauwelijks zichtbaar. LifeVantage heeft daarvoor een samenwerkingsreglement (‘Beleid en procedures’) waarin keurig beschreven staat waar distributeurs zich aan horen te houden (pdf) [60]. Onder punt 8.3.2 staat dat er geen medische claims gemaakt mogen worden.
Distributeurs kunnen een eigen gestandaardiseerde persoonlijke website + webshop krijgen die aan de regelementen van LifeVantage voldoet. Daarbuiten zijn distributeurs ook actief op onder andere social media, webinars en Youtube om a) de producten te verkopen b) nieuwe distributeurs te werven en c) voorlichting te geven aan andere distributeurs. Niet iedere distributeur houdt zich dan aan het samenwerkingsreglement (screenshot, screenshot). Er wordt weliswaar vaak als disclaimer erbij gezegd of geschreven dat Protandim geen geneesmiddel is en dat het geen ziekten kan genezen of voorkomen, maar ondertussen wordt het wel gezegd, geschreven of gesuggereerd. Er wordt bijvoorbeeld door distributeurs gezegd dat bewezen is dat Protandim bij mensen de levensduur verlengt (screenshot) [61, 62]:
“Het is het enige natuurlijke supplement waarbij daadwerkelijk bewezen is dat het je leven verlengt. Ga mij daar niet van geloven, maar ga kijken, ‘National Institute of Aging’, daar staat het, ga alsjeblieft zelf kijken.”
De studie van het ‘National Institute of Aging is gepubliceerd in het journal ‘Aging Cell’ [15]. Dit is echter een studie met muizen, waarin alleen de mannetjes gemiddeld 7% langer bleven leven dan de controlegroep. Na zeventien maanden werd, tegen de planning in, de dosering verdubbeld van 600 naar 1.200 ppm, wat overeenkomt met respectievelijk 1 en 2 Protandim tabletten [15]. Op basis van deze studie kun je dan ook niet stellen dat Protandim (gebruiksadvies 1 tablet/dag) bij mensen de levensduur verlengt. Overigens is in een studie met ratten gevonden dat ook ECGC uit groene thee het leven verlengt [63].
In een webinar en op de Facebookpagina van een andere distributeur (screenshot [64]) wordt gezegd [65]:
“Wat we wel mogen claimen is dat het ontstekingsremmend is, dat het pijnklachten vermindert, het vermindert pijn, dat je er beter door gaat slapen en het is levensverlengend. Het is namelijk op mensen en op muizen getest en het verlengt het leven met zeven jaar. Dat is wetenschappelijk aangetoond. En dat zijn natuurlijk hele gave dingen.”
Het remmen van ontstekingen en het verminderen van pijnklachten zijn medische claims die niet zijn toegestaan. En de 7 jaar wordt hier waarschijnlijk verward met 7%. Protandim zou volgens een andere distributeur de effecten van straling, luchtverontreiniging en dergelijke tegengaan (screenshot) en weer een andere distributeur schrijft op zijn LifeVantage website (screenshot) [66]:
“Protandim heeft zich inmiddels bewezen tegen vele vormen van gewrichtspijn van ondermeer reuma, MS, diabetes, psoriasis.”
Vroeger was de levensverwachting lager dan nu. Toen stierven mensen aan infectieziekten. Door verbeterde hygiëne, gezondere eet- en drinkpatronen, betere huisvesting en werkomstandigheden en de vooruitgang in
de medische wetenschap is de levensverwachting gestegen. Tegenwoordig sterven mensen minder aan infectieziekten, maar meer aan welvaartsziekten zoals hart- en vaatziekten en kanker. Deze welvaartsziekten zouden voor een belangrijk deel komen door een opeenpstapeling van oxidatieve schade (veroudering) [53]. Vaak gehoorde claims zijn dat Protandim de cellen beschermt tegen oxidatieve stress en voortijdige veroudering en veroudering zelfs kan omdraaien (screenshot). Maar wat moeten we ons voorstellen bij het vertragen van veroudering en hoe kunnen we dat meten? Is een daling van biomarkers voor oxidatieve stress hetzelfde als het vertragen van veroudering? En staat een stijging ervan dan gelijk aan het versnellen van veroudering? Dat is niet zo eenvoudig te stellen. De ‘European Food and Safety Authority’ (EFSA) heeft dergelijke gezondheidsclaims (met 169 aanvragen) dan ook afgewezen door een gebrek aan bewijs en/of het ontbreken van een duidelijke definitie (ze zijn te algemeen en niet-specifiek) [67]:
“The claimed effects are “antioxidant activity” and “antioxidant properties”. The target population is assumed to be the general population. The proposed wordings include “protect cells from premature aging”, “antioxidant containing foods support of healthy aging”. The claimed effect “protect cells from premature aging” does not comply with the criteria laid down in Regulation (EC) No 1924/2006.”
“The claimed effects are “antioxidant activity/content” and/or “antioxidant properties”. The target population is assumed to be the general population. It is assumed that these claimed.effects refer to the capacity of food/food constituents to scavenge free radicals and/or to their reducing capacity. No evidence has been provided to establish that having antioxidant activity/content and/or antioxidant properties is a beneficial physiological effect.”
Eén van de basisclaims die gebruikt wordt is dat Protandim de oxidatieve stress verlaagt met gemiddeld 40% in 30 dagen (screenshot, screenshot, screenshot, screenshot, screenshot, screenshot, screenshot). Peter verdegem, vice president European markets zegt:
“Nrf 2 is een product dat vele malen onderzocht is, met vele universiteiten samen en we kunnen garanderen op dit moment dat 40% van uw oxidatieve stress in 30 dagen vermindert. Meerdere malen aangetoond met onze klinische studies”
Deze resultaten komen echter van één ongecontroleerde studie uit 2006 [17]. De placebogecontroleerde studies waarin niet wordt gevonden dat Protandim de oxidatieve stress verlaagt blijven onbesproken en worden niet meegewogen.
Door distributeurs wordt gezegd dat het VUmc onderzoek naar Protandim heeft gedaan. Dat klopt inderdaad, maar dat betrof een in vitro-studie met oligodendrocyten van ratten [11]. Oligodendrocyten zijn gliacellen (steuncellen) die zorgen voor de aanmaak en het onderhouden van de isolerende myelineschede rondom de zenuwcellen van het centrale zenuwstelsel. Bij multiple sclerose (MS) verdwijnt deze myelineschede langzaam, waar oxidatieve stress een rol bij kan spelen. In dit MS-model liet Protandim een beschermend effect op oligodendrocyten zien. Het VUmc schrijft echter over de resultaten [68]:
“Beide stoffen lieten hun effecten zien in celkweekmodellen, maar helaas werden er geen beschermende effecten van de stoffen gevonden in een diermodel van MS. Dat betekent dat er nog niets bekend is over de mogelijke toepasbaarheid in mensen met MS.”
Desondanks wordt er in een webinar voor distributeurs gezegd [69]:
“Zoals ik al zei, onze eigen VU heeft dat gedaan, en dan specifiek bij MS-patiënten.”
Er wordt ook vaak beweerd dat de ‘Washington State University’ over Protandim heeft gezegd dat het een buitengewoon product is (screenshot) [69-71]:
“Washington State University heeft het nog bouter gezegd, die hebben gezegd Protandim is potentieel het meest buitengewone therapeutische en preventieve product dat er op heden in de historie van medicine… hoe zeg je dat… medicijnen op de markt is gebracht.” [69]
“Dat zei de ‘Washington State University’ wat hier aan de linkerkant staat (screenshot), de meest bijzondere doorbraak op therapeutisch en preventief gebied in de medische geschiedenis. Niet normaal. Dat dit wordt gezegd over een product dat jij mag promoten.” [71]
Het bovenstaande is afkomstig uit een review over het activeren van Nrf2 in het algemeen en niet over Protandim in het bijzonder [72]. De originele tekst is daarnaast wat terughoudender [72]:
“While no doubt it is too early to make a conclusion, it is difficult to escape the suggestion, from Tables 1 and 4, that we may be on the verge of a new literature on health effects of Nrf2 which may well become the most extraordinary therapeutic and most extraordinary preventive breakthrough in the history of medicine.”
In die review wordt verwezen naar nutriënten (fenolen, carotenoïden, visvetzuren, isothiocyanaten, terpenen, vitamine E) die rijk vertegenwoordigd zijn in het traditionele Mediterane, Okinawan en paleolitische voedingspatroon. Daarnaast wordt er verwezen naar lichaamsbeweging en energiebeperking als manier om Nrf2 te activeren. De uitspraak heeft geen betrekking op het product Protandim.
Er zijn aanwijzingen dat het activeren van Nrf2 een beschermde omgeving kan creëren voor tumorcellen, wat leidt tot resistentie tegen chemotherapie [55]. Dr. Joe McCord adviseert daarom uit voorzorg om geen Protandim te gebruiken wanneer er sprake is van kanker of wanneer chemotherapie wordt ondergaan [73]. Desondanks deelt een distributeur wel een “amazing cancer testimony” op Facebook van iemand die zei dat de misselijkheid van chemotherapie afnam na het nemen van Protandim (screenshot).
Als onderbouwing wordt er bijna standaard naar de ‘wetenschappelijke’ video van ‘ABC Primetime’ uit 2005 verwezen (screenshot, screenshot, screenshot) waarin de gevaren van oxidatieve stress genoemd [74]. Als test nam de verslaggever (John Quinones) Protandim en na 2 weken waren zijn TBARS gedaald met 45%. Maar wat zegt dat nu precies? Een studie laat namelijk zien dat in de placebogroep (n=16) na 1 week de TBARS met ongeveer 30% waren gedaald [18] (figuur). Verder worden er verschillende toespelingen gemaakt dat Protandim behulpzaam is bij uiteenlopende ziekten (leverziekten, diabetes, longemfyseem, astma, beroertes, hartaanvallen, depressie, Alzheimer). Dat distributeurs aangeven en geloven dat Protandim wetenschappelijk bewezen is, is daarom niet verwonderlijk. Dat wordt ze namelijk geleerd. Ook op de website van LifeVantage staat:
“De wetenschap achter Protandim Nrf2 Synergizer is herhaaldelijk aangetoond en erkend. En dat geeft een erg goed gevoel.”
“We zijn trots op de wetenschappelijke onderzoeken die onze beweringen staven.”
Maar ook in promotiemateriaal en op evenementen wordt aangegeven dat wetenschappelijke studies de effectiviteit van Protandim hebben aangetoond. Hierbij wordt regelmatig verwezen naar de medische bibliotheek Pubmed waarin 23 peer-reviewed studies over Protandim te vinden zijn. Dit zegt echter niets over de kwaliteit van de studies en de gevonden resultaten. Van die 23 studies zijn er namelijk maar 4 bij mensen gedaan, waarvan slechts één (ongecontroleerde) studie laat niet zien dat Protandim de oxidatieve stress verlaagt (daling TBARS, stijging SOD en catalase). Drie placebogecontroleerde studies laten dat niet zien. In een webinar voor distributeurs wordt er gezegd [70]:
“Wat heel belangrijk is om te weten is, ik zou namelijk niet alles geloven wat er gewoon gezegd werd. Maar hoe fijn is het dat je alles kan opzoeken in de medische bibliotheek van Amerika. Ga naar Pubmed, hier staat het Pubmed.gov en dan toets je in Protandim. Hoe fijn is het dat je dan ook kan zien dat er zoveel, 23 onafhankelijke, door de instanties en dan heb ik het over universiteiten zelf gesubsidieerde, zelf gefundeerde, zelf bekostigde onderzoeken zijn gedaan. Dus onafhankelijk, totaal onafhankelijk. Niet door LifeVantage, door de grote universiteiten. Ga daar…, ik zou, dat heb ik gedaan, ik ben op onderzoek gegaan, want ik wilde het weten. Hoe fijn is het dat je iets aan de man kan brengen wat daadwerkelijk, daadwerkelijk onderbouwd is door de wetenschap?”
Distributeurs nemen dat graag aan, terwijl ze niet (goed) weten hoe Pubmed werkt en wat die studies nu precies laten zien en hoe ze de resultaten moeten interpreteren. Het is namelijk niet zo dat alle 23 studies positieve resultaten laten zien en totaal onafhankelijk zijn (overzicht belangen). Van de 4 studies die bij mensen zijn gedaan, zijn er 3 door LifeVantage (mede)gefinancierd [17, 29, 33]. Bij die andere studie was McCord betrokken terwijl hij in dienst was van LifeVantage [18]. Een wetenschappelijke discussie met is vaak dan ook niet mogelijk, terwijl ze wel aangeven en ervan overtuigd zijn dat de positieve effecten van Protandim wetenschappelijk bewezen zijn. In plaats daarvan verwijzen ze vaak naar de ABC-video en noemen ze hun eigen positieve ervaringen en die van anderen (screenshot, screenshot). De vraag is dan ook in hoeverre netwerkmarketing een geschikte manier is om Protandim aan de man te brengen. Distributeurs zijn namelijk voornamelijk tevreden en enthousiaste gebruikers die een business willen bouwen.
Opmerkelijk is dat onder punt 8.5.8 van het samenwerkingsreglement, dat gaat over over het beantwoorden van negatieve online publicaties staat [60]:
“LifeVantage Onafhankelijke Distributeurs mogen niet discussiëren met iemand die een negatieve publicatie over hen, andere LifeVantage Onafhankelijke Distributeurs of LifeVantage plaatst. Zij moeten negatieve berichten melden bij het Bedrijf t.a.v. nlcompliance@lifevantage.com. Beantwoording van dergelijke negatieve berichten geeft alleen stof tot discussie met iemand die een wrok koestert en die niet dezelfde hoge normen heeft als LifeVantage, en daarom de reputatie en goodwill van LifeVantage schaadt.”
8. Contact met LifeVantage
Distributeurs
Met drie distributeurs van LifeVantage heb ik contact gehad. Het begon met een kritische reactie op de Facebookpagina van een distributeur die al snel verwijderd werd (screenshot). Hij wilde mijn vragen wel via Messenger beantwoorden, maar was daar uiteindelijk niet toe niet in staat. Op een gegeven moment heeft hij mij geblokt. Een andere distributeur heb ik via email aangesproken op onjuiste uitspraken van haar in een ‘wetenschappelijk’ webinar [65]. Na enkele kritische vragen en opmerkingen werd er niet meer gereageerd en ook zij heeft mij vervolgens geblokt op Facebook. Met de kritiek is niets gedaan. Enkele reacties waren:
“Onze manier van communiceren is niet om heel wetenschappelijk te zijn, maar juist enthousiast over de resultaten, want die zijn er veel. We willen het toegankelijk maken voor veel mensen.”
“Ik ga en kan geen inhoudelijke antwoorden geven op onderstaande mail van jou.”
“Ik was tevreden en overtuigd met de studies (en patenten) die ik heb gelezen.”
Een derde distributeur (Iwan Yorks), die de producten van LifeVantage in Europa aan het uitrollen is en voorlichting geeft aan andere distributeurs, heb ik gemaild met vergelijkbare vragen en opmerkingen. Hij stelde voor om eerst via de telefoon kennis met elkaar te maken. Daarna zou de beantwoording ervan via de mail “zeker kunnen gebeuren”. In dat telefoongesprek (3 januari 2018) heb ik aangegeven dat alleen één ongecontroleerde studie laat zien dat Protandim de oxidatieve stress verlaagt met gemiddeld 40% in 30 dagen. Placebogecontroleerde studies, die betrouwbaarder zijn, laten dat herhaaldelijk niet zien. Je kunt daardoor niet concluderen dat Protandim de oxidatieve stress verlaagt. Deel uit het telefoongesprek nadat ik het voorgaande had gezegd:
Rob: “Wat vindt jij nou eigenlijk van wat ik gezegd heb?
Iwan: “Nou, ik denk dat je gelijk hebt. Als je het hebt over sec van waarheid, waar hecht je nou de meeste waarde aan, dan zeg ik van, natuurlijk een dubbelblind met placebo, dubbelblind onderzoek. Tuurlijk hecht je daar meer waarde aan. Je bent bezig een product aan te prijzen, en dit mag je van mij gewoon opnemen hoor want dan heb je wat mij betreft data voor jouw artikel. Als wetenschapper zou ik meer waarde hechten aan een placebo-onderzoek, dat is logisch.
Rob: “Omdat het de waarheid beter benadert?”
Iwan: “Jajaja, absoluut.”
Rob: “Dus jullie geven de consument of de potentiële klant informatie die niet het betrouwbaarste is, maar die in het voordeel is van jullie product.”
Iwan: “Ik denk dat bijna alle bedrijven dat doen.”
Rob: “Dus dat geef je toe?”
Iwan: “Nou, waarom moet ik dat niet toegeven? Dat zou flauwekul zijn.”
Hoe valt dit te plaatsen met de uitspraak [74]:
“Bij LifeVantage heeft de ware wetenschap prioriteit.”
Verder heb ik in het telefoongesprek aangegeven dat het verminderen van pijn een medische claim is (zie indicatieve lijst) en dat de langere levensduur van 7% alleen gevonden is bij mannelijke muizen, die omgerekend 2 tabletten Protandim kregen. Desondanks blijft hij gebruik maken van deze claims voor Nrf2, waarmee hij Protandim bedoelt (screenshot). Aan het einde van het gesprek heeft hij mij doorverwezen naar Nathalie Chevreau, de ‘senior vice president research and devolepment’ van LifeVantage. Via email heb ik hem nog een reminder gestuurd of hij enkele vragen wilde beantwoorden die tijdens het telefoongesprek niet aan bod zijn gekomen, maar een reactie daarop heb ik (nog) niet mogen ontvangen. Later (april 2018) heb ik een reactie geplaatst op een Facebookpost van hem met enkele vragen (zie screenshot). Daar schreef hij onder andere:
“Om U de mogelijkheid te bieden het degeneratieve verouderingsproces in uw lichaam op therapeutisch niveau om te keren.”
Helaas heeft hij mijn vragen niet beantwoord (hij heeft me wel geblokt op Facebook). Wel blijft hij op dezelfde manier videopresentaties geven, waarbij hij slechts de resultaten van de ongecontroleerde (oxidatieve stress, SOD, catalase), dieren- (levensverlengend bij alleen mannetjesratten en een dubbele dosering) en in vitro-studies (glutathion) noemt (zie screenshot).
Vice president research and devolepment dr. Nathalie Chevreau
Dr. Nathalie Chevreau heb ik een mail gestuurd waarin ik heb geschreven dat alleen een ongecontroleerde studie laat zien dat Protandim de oxidatieve stress verlaagt. Placebogecontroleerde studies, die betrouwbaarder zijn, laten dat herhaaldelijk niet zien, waardoor je niet kunt concluderen dat Protandim de oxidatieve stress verlaagt. Een reactie daarop heb ik, ook na het sturen van een reminder, (nog) niet mogen ontvangen.
Vice president European markets, dr. Peter Verdegem
Om dit artikel te reviewen heb ik de vice president van Europa benadert, dr. Peter Verdegem. Aangezien hij een Nederlander is met een wetenschappelijke achtergrond en ervaring in ‘research and development’ leek hij mij de aangewezen persoon daarvoor. Hij vond zichzelf echter niet de aangewezen persoon omdat zijn verantwoordelijkheid niet bij wetenschap en klinische studies ligt. Hij gaf aan dat Nathalie Chevreau de persoon is die het artikel zou moeten beoordelen. Daarvoor zou hij haar een vertaling moeten aanleveren. Op de vraag of hij voor een vertaling zou zorgen heb ik (nog) niks vernomen. Wel blijft hij op dezelfde manier videopresentaties geven, waarbij hij slechts de resultaten van de ongecontroleerde (oxidatieve stress, SOD, catalase), dieren- (levensverlengend bij alleen mannetjesratten en een dubbele dosering) en in vitro-studies (glutathion) noemt (zie screenshot).