Link

 

Observationele studies laten een bescheiden associatie zien tussen een hogere inname van omega 3-vetzuren en een lager risico op cognitieve achteruitgang. RCT’s laten echter geen eenduidige resultaten zien. In een recente systematische review rapporteerden slechts 5 van de 24 studies (21%) een gunstig effect van DHA op de cognitieve functie bij deelnemers zonder dementie [1].

De studie

In een nieuwe studie is gekeken naar het effect van alleen DHA bij deelnemers zonder dementie die drager waren van het APOE ε4-allel, een risicofactor voor de ziekte van Alzheimer [2]. Hiervoor werden 365 ouderen (55-80 jaar) met een normale cognitie en een lage inname van DHA (<200 mg/dag) gedurende 24 maanden in twee groepen verdeeld:

  • Dagelijks 2.000 mg DHA
  • Dagelijks placebo (maïs- en sojaolie)

De dosis werd gekozen om de drempel te overschrijden die nodig wordt geacht voor het bereiken van een omega 3-index van ≥8–10% en om ervoor te zorgen dat binnen zes maanden voldoende DHA het hersenvocht bereikte.

De uitkomstmaten

De primaire uitkomstmaat was de verandering in de DHA/AA-verhouding in het hersenvocht na zes maanden, als biomarker voor de afgifte van DHA aan de hersenen. Secundaire uitkomstmaten waren veranderingen in het volume van de hippocampus en de corticale dikte in, voor de ziekte van Alzheimer, kwetsbare hersengebieden. Exploratieve uitkomstmaten waren cognitieve prestaties, vetzuurconcentraties in rode bloedcellen en plasma, en plasmabiomarkers voor de ziekte van Alzheimer.

Wie voor het afnemen van CVS een lumbaalpunctie weigerde of hiervoor medisch niet geschikt was, werd opgenomen in een parallel lopende groep (no-HV). Beide groepen (no-HVen HV), die ongeveer even groot waren, volgden verder hetzelfde onderzoeksprotocol.

Resultaten

  • 127  deelnemers in de HV-groep en 98 in de no-HV-groep maakten de studie af. Dit was een uitval van 38%, met name door COVID-19.
  • In de DHA-groep steeg na zes maanden de DHA-concentratie in het hersenvocht aanzienlijk, evenals de omega 3-status in het bloed vergeleken met de placebogroep. Dit bevestigde dat DHA de hersenen bereikte.
  • Na 24 maanden werden er geen significante verschillen gevonden tussen de DHA- en placebogroep in cognitieve prestaties, hippocampusvolume, corticale dikte of andere MRI-uitkomsten.

Beperkingen

  • De deelnemers waren relatief jong, hoogopgeleid en vertoonden bij aanvang nauwelijks cognitieve achteruitgang of hersenatrofie, waardoor er mogelijk weinig ruimte was om een effect van DHA aan te tonen.
  • De uitval van 38% kan de de statistische power en de generaliseerbaarheid hebben beperkt.
  • Alleen DHA-suppletie werd onderzocht, terwijl een combinatie van leefstijlinterventies mogelijk effectiever is dan een interventie met één voedingsstof.

Conclusie

De onderzoekers concludeerden dat hooggedoseerde DHA-suppletie weliswaar de beschikbaarheid van DHA in het hersenvocht verhoogde, maar bij oudere volwassenen zonder dementie niet leidde tot verbetering van de cognitie of de hersenstructuur gedurende een periode van twee jaar.

Referenties

  1. Yassine HN et al. Designing Newer Omega-3 Supplementation Trials for Cognitive Outcomes: A Systematic Review Guided Analysis. J Alzheimers Dis. 2024;101(s1):S455-S466.
  2. Yassine HN et al. CNS target engagement of high-dose DHA supplementation in older adults at risk for dementia: a randomised, double-blind, placebo-controlled trial. EBioMedicine. 2026 Jul;129:106316.